Відчуття зорової втоми зазвичай з’являється після тривалого робочого або навчального дня. Очі найбільше втомлюються під час виконання завдань, які вимагають тривалої зорової концепції та зокрема під час роботи за комп’ютером. Перевтома очей може проявлятися через наступні симптоми: почервоніння очей з помітно розширеними капілярами, відчуття печіння та болю, сухість очей. Про те, як можна зняти втому та загалом зменшити зорове навантаження розповідаємо далі.
Сонцезахисні окуляри
Дуже важливо носити окуляри від сонця, причому не лише влітку, а в будь-яку пору року, коли на вулиці сонячно. Чим пояснюється така потреба? Сонце випромінює ультрафіолет у великій кількості, що загрожує здоров’ю очей. Причому, чим сонячніша погода, тим більше ультрафіолету і небезпеки для очей. Постійне перебування на відкритому сонці без окулярів для захисту очей може призводити до цілої низки офтальмологічних проблем, наприклад:
- помутніння кришталика;
- фотокератит;
- макулодистрофія;
- синдром сухого ока.
Поміж іншого сонячний ультрафіолет також сильно втомлює очі. Кільки годин на вулиці у сонячну погоду достатньо, аби відчути зорову втому. Тож завжди пам’ятайте про необхідність носіння окулярів від сонця — це не просто аксесуар для стилю, а засіб для захисту ваших очей.
Гімнастика для очей
Якщо ви працюєте за комп’ютером і часто відчуваєте зорову втому, радимо регулярно робити гімнастику для очей. Це стане корисною звичкою, яка не займатиме у вас багато часу та не вимагатиме особливих зусиль. Гімнастика для очей є комплексом з кількох простих вправ для зняття напруги очних м’язів і тренування акомодації. Ці вправи потрібно виконувати лише очима, голова при цьому повинна бути у фіксованому положенні:
- протягом 1 хвилини швидко переводьте погляд зліва-вправо;
- протягом 1 хвилини швидко переводьте погляд зверху-вниз;
- протягом 1 хвилини швидко кліпайте, затискаючи очі закритими на кілька секунд;
- 1 хвилину робіть колові рухи очима по годинниковій стрілці;
- 1 хвилину робіть колові рухи очима проти годинникової стрілки;
- закрийте очі на легенько притисніть їх пальцями на 3 секунди, повторіть це кілька разів.
Як бачите, немає нічого складного. Ці вправи можна виконувати де завгодно: вдома, на роботі, на навчанні.
Правильне користування комп’ютером
Сьогодні дуже багато професій передбачають роботу за комп’ютером — щодня і по кілька годин. Саме представники таких професій частіше за все страждають від втоми очей, синдрому сухого ока та проблем із зором. Якщо мінімізувати кількість часу за комп’ютером неможливо, то можна принаймні дотримуватися рекомендацій, які дозволять зменшити зорове навантаження та ризики для очей. Цими рекомендаціями ділимося далі.
- Монітор комп’ютера повинен находитися на рівні очей та на відстані щонайменше 40 сантиметрів. Якщо монітор буде надто близько чи далеко, очі будуть додатково напружуватися.
- Під час роботи за комп’ютером варто одягати комп’ютерні (офісні) окуляри, які мають лінзи зі спеціальним покриттям. Це покриття блокує шкідливе синє світло, що випромінює монітор, й тим самим зменшує навантаження на очі.
- Не можна працювати безперервно по кілька годин, адже це дуже шкідливо: очні м’язи сильно напружуються, а поверхня ока пересихає через недостатнє кліпання. Необхідно робити перерву щогодини — достатньо на 10 хвилин відволіктися від монітора комп’ютера, щоб зняти зорову напругу.